Günlük Yazılar

Yeni Bir Dil Öğrenmek

Günümüzde İngilizce'nin ortak dil haline gelmesi sebebiyle, ülkemizde İngilizce öğrenmek isteyen herkes bir telaş içinde. Acaba öğrenebilir miyim, ya emeklerimin karşılığını alamazsam tarzı düşünce içindeler. Tabii ki ben "neden İngilizce öğreniyorum onlar Türkçe öğrensin" mantığıyla hareket edenleri katmıyorum.

Bana göre İngilizce dilinin bu kadar önemli görülmesinin ilk şartı iş ilanlarında yabancı dil şartı konulması. Çoğu zaman yabancı dil gerekmeyen işlerde bile bu özellik aranıyor. Zaten artık İngilizce bilmekte pek fazla birşey ifade etmiyor. Ekstra diller bilmek gerekiyor.

Bende bu İngilizce öğrenmek isteyen tayfanın içindeyim. Onuncu sınıfın ilk dönem sonuna doğru İngilizce öğrenmek amacıyla bir kursa bilgi almak amacıyla gittim. Bir hocayla tanışma ve sohbet tarzı bir konuşma yaptık. Bana A1 seviyesinden başlayabileceğimi ancak beginner seviyesinden başlarsam daha iyi olacağını söyledi. Bende hocayı dinleyip beginner seviyesinden başladım. Böyle yaptığım içinde pişman olmadım. Yaklaşık 2,5 ay sonra sınav vakti geldi ve bir üst kura geçmeyi başardım. Daha sonrasında burda A1 ve A2 kurlarınıda aldım.  Temmuz ayı gibi A2 kuru bitti ve Eylül ayında B1 kuruna başlayacaktım. O zamanlar Sağlık Meslek Lisesinde okuduğum için okulla beraber idare edebilir miyim diye düşünürken kurs başladı. İlk gün gittim ve karşımda yabancı bir kadın hoca vardı. Zaten öğrendiğim çoğu şeyi tam hatırlamıyorken Türkçe bilmeyen bir hocanın denk gelmesi beni iyice heyecanlandırdı ve hayal kırıklığına uğrattı.

Daha önceki 3 seviyede de hocalarım Türk ve çoğu zaman Türkçe muhabbet ettiğimizden sıkıntı çekmiyor ve birazda bu benim işime geliyordu. O ilk gün hocanın sorduğu "Önceki seviyede bu kurstamıydın" sorusuna farklı birşey anladığım için "bilmiyorum" şeklinde cevap verdim. Sonraki dakikalarda hocanın sorduğu soruyu anca anlayabildim. Kısaca o gün kurs benim için zor bitti. Ve ertesi gün kursu ertelettim. Eylül ayında ertelettiğim kurs kendimi hazır hissetmediğim için Temmuz ayına kadar beklettim. 2 hafta sonra kurs tekrar başlıyor. Ve aslına bakmak gerekirse halen daha sıkıntı çekeceğimi düşünüyorum.  Çünkü kelime hazinemin geniş olmadığını düşünüyorum. Bildiğim kelimeler bile bazen aklıma gelmiyor.

Ancak bu sefer kararlıyım. Eğer ki ileride bilgisayar mühendisi olmak istiyorsam ve yurtdışı macerasına atılmak istiyorsam öğrenmek zorundayım. Hafta içi 5 gün, günde 4 saat kursa gidip, geldikten sonraki 30 dakika yeni kelime ve yeni kalıplara çalışacağım. Kurs 20 günde bitecek ve eğer B1 sınavını geçersem. Uzun bir süre kursa gitmeyi düşünmüyorum. Evde çalışmaya devam etmeyi planlıyorum.

Bu yazınında yavaş yavaş sonuna gelelim, gelecek yazılarda görüşmek üzere.

Burak Erikan - Profil Resmi

Burak Erikan

Merhaba, ben Burak. 17 yaşında programlama öğrenmeye çalışan ve bilgisayar mühendisi olmak isteyen biriyim. Yıllardır tek hedefim ilk işimi Silikon Vadisinde bulmak ve teknoloji şirketlerinde adımın hatırlanmasını sağlamak.

Konuya Yorum Yap

TEMBEL PRENSES BLOG

Bilgisayar programlama dillerinin hepsi ingilizcedir. Çok iyi yapıyorsun öğrenmek ile umarım öğrenirsin. Ben şu an İndermediate Upper Seviyesindeyim

Burak Erikan

Aslında bu seviyelendirme olayı bana ters geliyor. Kime göre ya da neye göre belirliyorlar. Kursa o seviyenin sınavını geçersen tamam senin seviyen bu diyorlar. Peki ya dışarıda iletişim kurma, konuşma olarak seviye ne olacak? O yüzden seviyeye takılmamak lazım, önemli olan kendinin ne kadar bildiğini bilmek :)